June 12, 2013

Female Sport Running Order — SCS Divisionals Qualifications


Saturday, June 15, 2013

For the qualification round, each competitor will climb 2 routes; single attempt; 6 minutes of climbing time per route. Each category will be split in half, with top half climbing one route and the bottom half climbing the second route. The competitors will switch routes -­‐   competitors that climbed on the first route will now climb the second route and competitors that climbed on the second route will now climb the first route.

1st Route
2nd Route
First Name
Last Name
Team
Category
Route A
Route B




1
6
Sabrina
Dawson
Earth Treks
Junior
2
7
Eleanor
Wright
NJ Rockers
Junior
3
8
Arlene
Chiu
The Gravity Vault
Junior
4
9
Mollie
Selmanoff
Earth Treks
Junior
5
1
Julianna
Jimreivat
Earth Treks
Junior
6
2
Jenny
Fryer
Team Rock
Junior
7
3
Sarah
Bucknam
Carabiner's -E
Junior
8
4
Annika
Nieshalla
The Gravity Vault
Junior
9
5
Megan
Gallagher
Team Central Rock -E
Junior
Route B
Route A




1
5
Kennedy
Logan
Doylestown Rock Gym
Junior
2
6
Brooke
Weil
Philadelphia Rock Gym
Junior
3
7
Amelia
Metcalf
*None/Not listed
Junior
4
8
Zoe
Hall
Maine Rock Gym
Junior
5
1
Amelia
Becker
Team Rock Spot
Junior
6
2
Casey
Luddy
Team Rock
Junior
7
3
Jessica
Rothrock
Team Waimea
Junior
8
4
Maria
Dorfman
MetroRock
Junior
Route A
Route B




1
7
Nicole
Oppenheim
MetroRock
Youth A
2
8
Catharine
Rogers
SportRock
Youth A
3
9
Tegan
Wilson
SportRock
Youth A
4
10
Rachel
Kalis
Team Central Rock -W
Youth A
5
11
Kerry
Scott
Earth Treks
Youth A
6
1
Chloe
LaBerge
Team Waimea
Youth A
7
2
Zia
Work
The Gravity Vault
Youth A
8
3
Nicole
Maksimovic
Earth Treks
Youth A
9
4
Zoe
Steinberg
Philadelphia Rock Gym
Youth A
10
5
Zoe
Leibovitch
MetroRock
Youth A
11
6
Halie
Saferstein
Carabiner's -W
Youth A
Route B
Route A




1
7
Madison
Dahlberg
MetroRock
Youth A
2
8
Melissa
Hopkins
Team Rock
Youth A
3
9
Kayla
Lieuw
Earth Treks
Youth A
4
10
Kim
Willard-
Doylestown Rock Gym
Youth A
5
11
Ada
Saker
*None/Not listed
Youth A
6
1
Nora
Shapiro
Carabiner's -W
Youth A
7
2
Sara
Sternick
Team Central Rock -E  
Youth A
8
3
Jennifer
Yarin
Team Waimea
Youth A
9
4
Annalisa
Flynn
MetroRock
Youth A
10
5
Madeleine
Lehner
MetroRock
Youth A
11
6
Katherine
Lamb
Team Waimea
Youth A
Route A
Route B




1
7
Jane
Fallon
NJ Rockers
Youth B
2
8
Eva
Pontrelli
Team Waimea
Youth B
3
9
Gratia
Sullivan
NJ Rockers
Youth B
4
10
Lily
Canavan
MetroRock
Youth B
5
11
Gabrielle
Peralta
Philadelphia Rock Gym
Youth B
6
1
Leilani
Peralta
Philadelphia Rock Gym
Youth B
7
2
Adriana
Jacobsen
MetroRock
Youth B
8
3
Madison
Wester
Philadelphia Rock Gym
Youth B
9
4
Brynnydd
Hamilton
Team Central Rock -­ E
Youth B
10
5
Mikayla
Tougas
Rocksport
Youth B
11
6
Sage
DeChiara
Team Central Rock -W
Youth B
Route B
Route A




1
6
Sage
Allen
Green Mountain Rock 
Youth B
2
7
Rachel
Bisson
Earth Treks
Youth B
3
8
Veta
Mayer
Team Central Rock -E
Youth B
4
9
Alana
Hull
SportRock
Youth B
5
10
TAYLOR
WIENER
Team Rock
Youth B
6
1
Bimini
Horstmann
MetroRock
Youth B
7
2
Julia
Talbot
Team Central Rock -W
Youth B
8
3
Alli
Krahe
Earth Treks
Youth B
9
4
Ingrid
Hazbon
Earth Treks
Youth B
10
5
Grace
Scott
Team Rock Spot
Youth B
Route A
Route B




1
7
Gwyneth
Turner
Philadelphia Rock Gym
Youth C
2
8
Erika
Rothrock
Team Waimea
Youth C
3
9
Jenna
Pearlstein
Philadelphia Rock Gym
Youth C
4
10
Kenna
Melvin
Vertical Dream
Youth C
5
11
Katy
Wolfe
Earth Treks
Youth C
6
12
Emily
Marquis
Team Waimea
Youth C
7
1
Noela
Wheeler
Team Rock
Youth C
8
2
Ruhi
Sah
BK Beasts
Youth C
9
3
Georgia
Bank
BK Beasts
Youth C
10
4
Alix
Balsan
Team Waimea
Youth C
11
5
Amanda
Martino
NJ Rockers
Youth C
12
6
Ariana
Mathews
Team Rock Spot
Youth C
Route B
Route A




1
7
Stine
Ornes
Team Waimea
Youth C
2
8
Elise
Shattuck
Earth Treks
Youth C
3
9
Lucy
Wilks
Team Rock
Youth C
4
10
Mazie
Hayden
Green Mountain Rock 
Youth C
5
11
Gabriella
Fredrick
BK Beasts
Youth C
6
1
Annika
Ng
Team Rock
Youth C
7
2
Olivia
Harmanos
Philadelphia Rock Gym
Youth C
8
3
Isabella
Snyders 
Team Waimea
Youth C
9
4
Grace
Barth
Philadelphia Rock Gym
Youth C
10
5
Sara
Sorce
NJ Rockers
Youth C
11
6
Arabella
Jariel
Earth Treks
Youth C
Route A
Route B




1
6
Shannon
McDonough
Indoor Ascent
Youth D
2
7
Cara
Fields
Philadelphia Rock Gym
Youth D
3
8
Madelyn
Rich
Team Central Rock E
Youth D
4
9
Anupama
McCulloch
Philadelphia Rock Gym
Youth D
5
10
Kiley
Hudson
SportRock
Youth D
6
1
Peri
Brooks-­‐
Ocean State Rock 
Youth D
7
2
Rowen
Villamil
*None/Not listed
Youth D
8
3
Margaret
Imperiale
The Gravity Vault
Youth D
9
4
Jillian
Vordick
Earth Treks
Youth D
10
5
Helen
Gillett
MetroRock
Youth D
Route B
Route A




1
6
Natascha
Belt
BK Beasts
Youth D
2
7
Penelope
Batts
BK Beasts
Youth D
3
8
Jordan
Hecker
The Gravity Vault
Youth D
4
9
Anneli
Ornes
Team Waimea
Youth D
5
10
Lucy
Clayton
Doylestown Rock Gym
Youth D
6
1
Lily
Higgins
Philadelphia Rock Gym
Youth D
7
2
Marielle
Horstmann
MetroRock
Youth D
8
3
Evelyn
Fanton
Team Central Rock -W
Youth D
9
4
Ella
Yolen
MetroRock
Youth D
10
5
Kate
Rube
Team Rock
Youth D

USAC Climber's Briefing

This Climber's Briefing is issued by USA Climbing. Please read it thoroughly and notice the items in RED. If you don't already know...